Sosyal Medya Adreslerimiz

EHLİYET ALACAKLAR DİKKAT SÜRÜCÜ KURSUNA KAYIT YAPTIRAN HERKES ARTIK E SINAVA GİRECEK

EHLİYET ALACAKLARIN DİKKATİNE 
Klasik test sınavı dönemi kapanıyor
4 Ağustos 2018 sınavı son Merkezi sınav
2018 yılı takviminde bulunan 20 Ekim 2018 ve 22 Aralık 2018 tarihlerindeki Merkezi sınavlar yapılmayacaktır.Bundan sonraki tüm sınavlar E-sınav Olarak yapılacaktır

Ehliyet E-Sınav Nasıl Yapılmaktadır?

Kısa adı e-sınav olan elektronik ehliyet sınavı diğer merkezi sınav gibi 2 veya 3 ayda bir yapılmamaktadır. E-sınav ise başvuru durumuna göre 15 günde bir yapılmaktadır. Merkezi yapılan ehliyet sınav sonuçları 10-12 gün sonra açıklanırken e-sınava giren sürücü adayları sonuçları sınavdan çıkar çıkmaz öğrenmektedirler. E-sınava girmek isteyen kursiyerlerin mutlaka randevu almaları gerekmektedir.

E-Sınav Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Elektronik ehliyet sınavı şuanda pilot olarak birkaç ilde uygulanmaktadır. E-sınava girmek isteyen sürücü adaylarının sürücü kursunun verdiği teorik eğitimini mutlaka tamamlaması gerekmektedir. Elektronik ehliyet sınavının başvuru ücreti ise 75 TL’dir. Bu ücreti Halk Bankası, Vakıf Bankası ve Ziraat bankasına yatırabilirsiniz.

E-Sınav Nasıl Yapılmaktadır?

E-sınav bilgisayar sistemi üzerinde yapılan sınavdır. Sınava giren adaylar soru cevaplarını ekrana dokunarak işaretlemektedirler. E-sınavda sorulan sorular 4 şıklıdır. Cevap olarak sadece bir şıkkı işaretlemeniz gerekmektedir. Sınavdaki soru sayısı ve sınav süresinin ne kadar olduğu kursiyerin kullandığı bilgisayarda yer almaktadır.

Eğer sürücü adayı sınavı erken bitirirse süre dolmadan önce sınavdan çıkabilmektedir. Sınavı bitiren kursiyer tekrar sınav ekranına dönememektedir. Bu yüzden sınavı bitir dediğinizde sistem sizden 2 defa onay isteyecektir.

Sınav salonundan çıktığınızda salon girişine kurulan bilgisayardan sınav sonucunu, sınavdan kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz. Sınavların daha sık yapılması ve sonuçların hemen açıklanması nedeniyle sürücü adayları tarafından e-sınav uygulaması büyük ilgi görmektedir.

E-Sınava Kaç Defa Girebilirim?

Bir sürücü adayının e-sınava 4 defa girmek hakkı vardır. Burada ki önemli ayrıntı e-sınava başvuru yapan aday merkezi sınav başvurusunda bulunamaz. Merkezi yapılan ehliyet sınavına başvuru yapabilmesi için e-sınava 4 defa girmiş olmalı ve başarısız olmalıdır.

E-Sınavda Kaç Soru Sorulmaktadır?

Elektronik ehliyet sınavında normal merkezi ehliyet sınavında olduğu gibi 50 soru sorulmaktadır. Bu 50 sorudan 12 tane